Przewóz roweru pociągiem

Koleje Dolnośląskie jako przewoźnik regionalny dbają również o rowerzystów, dając im możliwość swobodnego podróżowania. W naszych pojazdach istnieje możliwość przewozu roweru, jednak ze strony właścicieli jednośladów liczymy na poszanowanie zasad ich przewozu. Jak przewieźć rower pociągiem, na co trzeba zwrócić uwagę planując podróż oraz jaki jest koszt przewozu rowerów w pociągu – przedstawiamy poniżej.

Jak przewieźć rower pociągiem?

Przewóz roweru w pociągu wymaga przystosowanego do tego miejsca. Przed wejściem do pojazdu należy zgłosić drużynie konduktorskiej, że chce się przewieźć rower w pociągu. Obsługa wskaże odpowiednie miejsce w pojeździe. W przypadku braku miejsc lub w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu przejazdu lub podróżnych drużyna może odmówić przewozu roweru.

Przewóz rowerów w pociągu możliwy jest w stanie rozłożonym i złożonym. W pierwszym wypadku pojazd szynowy musi posiadać część składu przystosowaną do przewozu rowerów. Podróżujący, którzy planują przewozić rowery w pociągu powinni przed podróżą sprawdzić dostępność takiego miejsca. Złożony rower traktuje się jako większy bagaż ręczny i przewożony jest w miejscu wyznaczonym dla takiego bagażu. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku jednoślad musi być spakowany w pokrowiec.

Ile kosztuje przewóz roweru pociągiem?

Opłata za przewóz roweru pociągiem Kolei Dolnośląskich w relacji zgodnej z biletem na przejazd wynosi 8,40 zł – tyle samo, ile w pociągach POLREGIO. Bilet ten jest honorowany u tego przewoźnika. Na podróż powrotną wydaje się odrębny bilet.

Do ofert: „Dolnośląski Bilet Weekendowy”, „KD+Czechy”, „Wspólny Bilet Samorządowy” cena biletu za przewóz roweru pociągiem wynosi 12,00 zł (oddzielnie za każdy dzień przewozu). W ramach tych ofert bilet na rower będzie honorowany jedynie w pociągach KD.

Bilety miesięczne sieciowe na przewóz roweru w pociągu (w cenie 84,90 zł) są honorowane zarówno w pociągach Kolei Dolnośląskich, jak i w pociągach POLREGIO.

Zakupu biletu można dokonać w kasach biletowych i biletomatach KD, w BOK na dworcu głównym we Wrocławiu, bezpośrednio w pojeździe u konduktora lub online. Jak kupić bilet na rower przez internet? Dokonując zakupu biletu na przejazd wystarczy oznaczyć ikonę z symbolem roweru. System automatycznie doda bilet na rower i doliczy stosowną opłatę.

Rower w pociągu – Informacje dodatkowe:

  1. Jeden podróżny może zabrać ze sobą jeden rower.
  2. Rower przewozi się na podstawie biletu na rower.
  3. Miejsce przystosowane dla podróżnych z większym bagażem ręcznym znajduje się:
  • w autobusach szynowych: w środkowej części składu;
  • w elektrycznych zespołach trakcyjnych „IMPULS”: z przodu lub z tyłu składu a w najnowszych pojazdach pięcioczłonowych (45WE) – w środkowej części składu.

Miejsce przystosowane dla podróżnych z większym bagażem ręcznym znajduje się:

– w autobusach szynowych: w środkowej części składu;

– w elektrycznych zespołach trakcyjnych „IMPULS”: z przodu lub z tyłu składu a w najnowszych pojazdach pięcioczłonowych (45WE) – w środkowej części składu.

Drużyna konduktorska przed wejściem, po zgłoszeniu, iż chce się przewieźć rower w pociągu, wskaże odpowiednie miejsce w pojeździe. W przypadku braku miejsc lub w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu przejazdu lub podróżnych drużyna może odmówić przewozu roweru.

  1. Przewóz roweru pociągiem odbywa się pod nadzorem podróżnego. Rower nie może przeszkadzać współpodróżnym i powodować uszkodzeń lub zanieczyszczeń wagonu.
  2. Przy zakupie biletu lub do okazanego biletu na przejazd podróżny może nabyć bilet na przewóz roweru ze zryczałtowaną opłatą. Dokładnie ile kosztuje przewóz roweru pociągiem, można sprawdzić w Cenniku.
  3. W pociągu konduktor wydaje podróżnemu przewożącemu rower w pociągu bilet, pobierając opłatę zryczałtowaną (niezależną od odległości), za jednorazowy przewóz roweru.
  4. Osoby podróżujące z rowerem traktowane są jak osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się podczas korzystania z transportu i zwolnione są z obowiązku zgłaszania braku biletu na przejazd/przewóz.
  5. Rowery w pociągu przewożone w stanie złożonym ORAZ równocześnie w pokrowcu nie podlegają opłacie za przewóz, a podróżnego traktuje się jako osobę z bagażem ręcznym.

Sprawdź naszą sezonową ofertę na przewóz rowerów w wagonach rowerowych