KD Sprinter
160 km/h bez mandatu
W bogatej ofercie połączeń oferowanych przez Koleje Dolnośląskie warto zwrócić szczególną uwagę na pociągi pospieszne oznaczone jako „KD Sprinter”. Dlaczego Sprintery są wyjątkowe? To proste: wydłużają dobę naszych podróżnych!
Przykładowe czasy przejazdu pociągiem „KD Sprinter” ze stacji Wrocław Główny do sąsiednich miast w zestawieniu z czasem podroży autem na tym samym dystansie oraz o takich samych porach dnia:
Czasy przejazdów KD Sprinter na wybranych trasach:
Wrocław Główny – Lubin – 53 min (KD Sprinter Jan Wyżykowski, Malachit)
Legnica – Wrocław – 37 min (KD Sprinter: Jan Wyżykowski, Kaczawa, Nysa, Łużyce, Chalkozyn)
Zgorzelec Miasto – Wrocław Główny – 1 h 31 min (KD Sprinter Nysa, Kaczawa)
Wrocław Główny – Wałbrzych Miasto – 54 min (KD Sprinter Książ)
Wrocław Główny – Zielona Góra Główna – 2 h 20 min (KD Sprinter Jan Wyżykowski, Tadeusz Zastawnik)
„KD Sprinter” to nowoczesne, komfortowe, zelektryfikowane pojazdy z licznymi udogodnieniami takimi jak:
- klimatyzacja
- ładowarki sieciowe z portami USB
- internet bezprzewodowy WiFi
Niedawno zakupione składy KD należą do najnowszej generacji pociągów elektrycznych. Modele pojazdów typu Elf 2, które kursują m.in. jako „KD Sprinter” posiadają 250 miejsc siedzących oraz specjalną przestrzeń przeznaczoną dla podróżnych z dzieckiem w wózku, a także na przewóz roweru czy dodatkowego bagażu. Pojazdy wyposażono też w miejsca dla wózków osób o ograniczonej mobilności. Z myślą o nich, a także o rodzicach małych dzieci, na pokładzie pojazdu umieszczono przestronną toaletę. Łączna ilość pasażerów to aż 540 osób. Pięcioczłonowe pojazdy o długości ponad 90 metrów mają po 8 par drzwi, które umożliwiają szybką i sprawną wymianę pasażerską. Pomimo szeregu atutów, koszt przejazdu „Sprinterem” nie różni się od ceny biletu na inny pociąg KD na tej samej trasie.
Szybko i bezpiecznie
Zły stan dróg, problemy z parkowaniem, wzrost cen paliw, a także ogólny koszt utrzymania samochodu sprawiają, że podróż pociągiem jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych form transportu, dzięki której dodatkowo zyskujemy cenny czas. Pociąg nie stoi w korkach i choć jeździ z dużą prędkością – jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż samochód. „Sprintery” są prowadzone z wykorzystaniem ETCS (European Train Control System), który zapewnia zarówno sygnalizację kabinową, jak i kontrolę pracy maszynisty. System komunikuje się z urządzeniami przytorowymi, dzięki czemu na pulpicie widoczne są aktualne informacje, np. jak szybko może jechać na danym odcinku toru. Jest to nieoceniona pomoc, gdyż „Sprintery” osiągają prędkość nawet 160 km/h! System ETCS jest gwarancją szybkiego i bezpiecznego przejazdu.
Ciekawostką jest, że w ciągu całego życia spędzamy w samochodzie średnio 3 lata i 11 miesięcy. Większość tego czasu – za kierownicą. W kwestii uwagi i koncentracji, jaką musi wykazać się kierowca, rola ta nie pozwala na żadne ustępstwa, co w rezultacie sprawia, że czas spędzony na dojazdach jest w pewien sposób czasem straconym. Odzyskaj go – zaplanuj podróż „Sprinterem”. My zadbamy o to, byś dotarł do celu szybko, komfortowo i bezpiecznie, a Ty… zajmij się resztą!
W pociągu mam czas na:
- Lekturę – książki, czasopisma, e-booki – wszystko, na co zwykle brakuje nam wolnej chwili w trakcie dnia. Nowa książka ulubionego pisarza? Śmiało, w podróży masz na to czas!
- Naukę – wykorzystaj czas podróży na zdobywanie wiedzy i podnoszenie swoich kwalifikacji. Dodatkowo w pociągu zyskujesz pewność, że nie będzie Cię rozpraszać domowy gwar ani codzienne obowiązki.
- Pracę – odpisz na zaległe e-maile, przejrzyj prezentację, którą masz przedstawić, przećwicz wystąpienie. Badania przeprowadzone przez naukowców z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie pokazały, że osoby, które jadąc do pracy przygotowują się do nadchodzącego dnia, a z kolei w drodze powrotnej dystansują się od obowiązków zawodowych – doświadczają zdecydowanie mniej stresu, a ich produktywność wzrasta.
- Odpoczynek – zrelaksuj się i obserwuj zmieniający się za oknem krajobraz. Pamiętasz, ile radości dawało Ci to, gdy byłeś dzieckiem? Zapewniamy – to nie mija z wiekiem! Malownicze krajobrazy Dolnego Śląska najlepiej podziwia się właśnie z okien pociągu.