„Poprawa jakości usług regionalnego publicznego transportu zbiorowego Województwa Dolnośląskiego realizowana poprzez budowę systemu dynamicznej interaktywnej informacji pasażerskiej oraz zakup czterech sztuk nowych, dwuczłonowych Spalinowych Zespołów Trakcyjnych”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoje Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Całkowita wartość projektu: 48 223 275,70 PLN,
wkład Unii Europejskiej: 33 087 176,50 PLN.

Główny zakres projektu dotyczył zakupu 4 nowoczesnych, dwuczłonowych Spalinowych Zespołów Trakcyjnych oraz budowy systemu interaktywnej dynamicznej informacji pasażerskiej.

Nowoczesne pojazdy, które wyjadą na tory w barwach Kolei Dolnośląskich, dostarczyła firma PESA Bydgoszcz S.A. Dwuczłonowe LINKI charakteryzują się poza nowoczesnym design, również  wysokim standardem wykończenia wnętrza pojazdów.
Udogodnienia na jakie może liczyć pasażer podróżujący naszym LINKIEM to m.in.:
· klimatyzacja,
· system monitoringu wizyjnego,
· system informacji pasażerskiej przystosowany do odbioru przez osoby niewidome oraz niesłyszące,
· przystosowane miejsce do przewożenia rowerów,
· przystosowane miejsce do podróżowania z wózkiem dziecięcym,
· przyjazny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich:
o na wyposażeniu pojazdu znajduje się rampa wjazdowa
o specjalnie przygotowane stanowiska z możliwością zapięcia wózka pasem bezpieczeństwa,
o odpowiednio dostosowana toaleta
o dostęp do interkomu na wypadek potrzeby rozmowy z maszynistą zainstalowanego na odpowiedniej wysokości
· stojaki na narty
· Krótkie podróże – prędkość z jaką może się poruszać bez problemu LINK  to 120km/h

Spółka Koleje Dolnośląskie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, oddała w ręce pasażerów – nowoczesną aplikację na smartfony wspierane przez Androida oraz iOS, dzięki której m.in. dowiedzieć się można gdzie jest dokładnie pojazd na który się czeka, sprawdzić planowane przyjazdy i odjazdy z dworców i przystanków obsługiwanych przez KD S.A. (jak na razie zobaczyć można tylko te pojazdy które zostały wyposażone w odpowiednie systemy do przesyłania pozycji GPS, jednak Spółka sukcesywnie będzie doposażała kolejne ze swoich pociągów). Dodatkowo na stronie internetowej www.kolejedolnoslaskie.ue została udostępniona mapa z pozycją wszystkich monitorowanych pojazdów.

Na trasie Wrocław – Trzebica pasażerowie czekający na pociąg mają do dyspozycji 6szt. interaktywnych słupków przystankowych – iSTOP, dzięki którym mają stacjonarny dostęp do jak również do strony internetowej KD S.A. Z peronu można również sprawdzić czy w wirtualnym biurze rzeczy znalezionych może znajdować się np. informacja o telefonie komórkowy, który pasażer mógł zgubić podczas podróży naszymi pociągami. Na większym z ekranów pasażer znajdzie bieżącą informację do rozkładu jazdy dla danej lokalizacji.

Jednak aby wszystkie te systemy mogły być obsłużone przez KD S.A. została zakupiona i uruchomiona nowoczesna serwerownia, która jest również niezbędna do stosowania nowoczesnych rozwiązań ICT