Zakup sześciu nowych, trójczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych na potrzeby realizacji przez Spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. zadań przewozowych na potrzeby komunikacji miejskiej i podmiejskiej”

 

Projekt zakupu 6 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to 81 486 270, 00 PLN, wkład Unii Europejskiej to 56 306 975,00 PLN.

Nowoczesne Impulsy, które wyjadą na tory w barwach Kolei Dolnośląskich, to trójczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne o wysokim standardzie wykończenia wnętrz. Zamówione  składy będą miały 165 miejsc siedzących w układzie otwartym. Każdy z pojazdów wyposażony będzie w klimatyzację, wi-fi,  indywidualne gniazdka elektryczne, system informacji pasażerskiej na zewnątrz i wewnątrz składu.

Dla każdego z pasażerów przewidziano szereg udogodnień. Duży nacisk położono na wygodę podróżowania osób niepełnosprawnych. Oprócz specjalnie przystosowanych miejsc dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich, do dyspozycji  będą  urządzenia ułatwiające wjazd do pociągu, wysuwane stopnie zakrywające szczelinę między pojazdem a peronem, oraz specjalnie przystosowane toalety. Dla osób podróżujących z małymi dziećmi dostępny będzie przewijak.

Pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h. Na tory Dolnego Śląska wyjadą w grudniu bieżącego roku i zostaną włączone do obsługi pasażerów na liniach: Wrocław – Wałbrzych, Wrocław – Jelenia Góra oraz Szklarska Poręba Górna  – Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra.