Zwiedzaj Głuszycę

Historia i atrakcje Głuszycy

Głuszyca to niewielkie miasto położone położone w dolinie Bystrzycy, między Pasmem Włodarza Gór Sowich i Górami Suchymi. Odkryj fascynującą historię oraz najważniejsze zabytki Głuszycy

Spis treści
  • 1. Historia Głuszycy
  • 2. Stacja kolejowa Głuszyca
  • 3. Zabytki i atrakcje Głuszycy

Historia Głuszycy

Głuszyca wzmiankowana była już w około 1300 r. jako wieś drwali i gonciarzy, należąca do dóbr Zamku Rogowiec. Podczas wojen husyckich w XV w. została zniszczona, a na początku XVI w. weszła w skład dóbr Hochbergów. W późniejszych latach rozwinęło się tu tkactwo chałupnicze, w 1768 r. powstała wykańczalnia płótna, a w XIX w. liczne fabryki włókiennicze. W 2. poł. XIX w. miejscowość została również letniskiem, do czego przyczyniło się doprowadzenie linii kolejowej w 1880 r. W czasie II wojny światowej w okolicy budowano podziemne budowle Kompleksu Riese, którego przeznaczenie do tej pory jest niejasne. Działała tu filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen dla zatrudnionych przy budowie. Po 1945 r. Głuszyca była jednym z największych ośrodków przemysłu bawełnianego w regionie, w 1962 r. nadano jej prawa miejskie. W latach 90. XX w. miejscowy przemysł upadł. Obecnie rozwija się turystyka związana z pobliskimi hitlerowskimi sztolniami, powstała także sieć szlaków rowerowych MTB. Obecnie Głuszyca posiada sieć aż 150 km tras rowerowych, położonych w malowniczym, górskim krajobrazie.

Panorama Głuszycy

Stacja kolejowa Głuszyca

Stacja w Głuszycy powstała w 1880 r. w związku z uruchomieniem odcinka linii kolejowej Nowa Ruda – Wałbrzych. Zbudowano wtedy masywny, ceglany dworzec z szaletami i magazynem towarowym. W latach 1903-05 do dworca dobudowano parterowe skrzydło oraz pomieszczenie dyżurnego ruchu. Podczas przebudowy linii na dwutorową w latach 1908-1913 przedłużono perony oraz wzniesiono nastawnię, rampę ładunkową, magazyn pocztowy i rampę bocznicy do tartaku. W latach 90. XX w. zlikwidowano nastawnię wykonawczą Gł1 na wylocie w stronę Jedliny-Zdroju, sam budynek rozebrano w 2007 r., a później także magazyny. Na budynku dworca znajduje się kilometraż linii liczony do Berlina i Kłodzka, nad pomieszczeniem dyżurnego ruchu widać jeszcze ślad emblematu kolei pruskich.

Po zakończonym w 2023 r. remoncie linii Świdnica – Jedlina-Zdrój na stacji  Głuszyca zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich kursujących na trasach: Wrocław Główny – Głuszyca oraz Wałbrzych Miasto-Kudowa Zdrój.

Zabytki i atrakcje Głuszycy

 

  • Dom kultury dawny hotel Zur Sonne (Pod Słońcem)
budynek dawnego Hotelu zur Sonne w Głuszycy, obecnie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna
  • Pałac Głuszyca – pochodzi z 2. poł. XVIII w., ozdobiony jest portalem z kartuszem herbowym i datą 1800.
Pałac Głuszyca
Herb nad wejściem do Pałacu Głuszyca
  • dawna przędzalnia wełny czesankowej Stöhra, w której po 1945 r. funkcjonowały Zakłady Przemysłu Wełnianego Argopol.
Budynek Zakładów Przemysłu Wełnianego ARGOPOL
  • Ogród Jordanowski z Willą Kauffmanna z 1894 r.,
Villa Kauffmanna
  • Villa Scheff zwana Zameczkiem z 1901 r.
Willa Zameczek
  • Dawny zajazd Zur alten Brauerei (Pod Starym Browarem) z 1784 r., funkcjonujący po 1945 r. jako Gospoda pod Jeleniem. Część piętrowa posiada drewnianą konstrukcję szkieletową, zachował się też kamienny portal
Dawny browar, Gospoda Pod Jeleniem

Sprawdź aktualny rozkład jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich do stacji Głuszyca: Rozkład jazdy pociągów KD i PKP | Koleje Dolnośląskie (kolejedolnoslaskie.pl)

Być może zainteresują Cię również

Owcze Skały, Hala Szrenicka i Śnieżne Kotły – najpiękniejszy szlak w Karkonoszach

Czytaj więcej

Trasa przyrodniczą ścieżką dydaktyczną „Trzy Stawy”

Czytaj więcej

Krótka trasa do Zamku Leśna Skała i Piekielnej Przełęczy

Czytaj więcej