Wzgórza Włodzickie, Garb Dzikowca i szczyt Młynarza | Aktywny weekend w Sudetach Środkowych

Ścinawka Średnia, Bardo

Wyprawa w Sudety Środkowe to idealna propozycja na aktywne spędzenie czasu zarówno dla turystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, jak i dla bardziej zaprawionych podróżników. Dla tych drugich strzałem w dziesiątkę może okazać się dłuższa trasa przebiegająca przez malownicze Wzgórza Włodzickie, Wilczaka i Młynarza do urokliwego Barda.

Spis treści
  • 1. Jak dojechać do Ścinawki Średniej pociągiem? Historia Stacji Kolejowej w Ścinawce
  • 2. Jak kształtuje się trasa na szczyt Wesołej?
  • 3. Trasa ze Wzgórz Włodzickich do Wilczaka i Młynarza
  • 4. Co warto zobaczyć w Bardzie?
  • 5. Wygodny powrót z Gór Bardzkich

Jak dojechać do Ścinawki Średniej pociągiem? Historia Stacji Kolejowej w Ścinawce

Trasa naszej pieszej wycieczki po Górach Bardzkich i Wzgórzach Włodzickich rozpoczyna się na stacji Ścinawka Średnia, na której zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich, kursujące na linii Kudowa-Zdrój – Wałbrzych Miasto.

Podróżujący pociągiem mogą skorzystać z oferty Dolnośląskiego Biletu Weekendowego, który jest ważny od piątku od godziny 18.00 do poniedziałku do godziny 6.00. Bilet kosztuje jedynie 59 zł i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich oraz POLREGIO. Oferta daje możliwość przyjazdu do Ścinawki Średniej, a także powrotu z wyprawy w ramach jednego biletu, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Stacja Ścinawka Średnia powstała w 1879 r., po zbudowaniu linii kolejowej Kłodzko – Nowa Ruda. Odcinek przebiega w wyjątkowo malowniczym, górskim terenie. Ruch pasażerski zawieszono tu w 2006 r., jednak z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, od 2009 r. trasą jeżdżą pociągi Kolei Dolnośląskich.

Jak kształtuje się trasa na szczyt Wesołej?

Wyruszając ze stacji w Ścinawce Średniej obieramy zielony szlak górski, biegnący ulicą Kolejową, a następnie skręcamy w ulicę Kościuszki. Mijamy zabudowania wsi i przekraczamy tory dawnej Kolei Sowiogórskiej, służącej obecnie jako dojazd do kamieniołomu na odcinku Ścinawka Średnia – Słupiec. Obok restauracji „Rancho w Dolinie” schodzimy drogą gruntową do potoku Dzik, który przekraczamy w pobliżu pozostałości młyna Katze. W ten sposób docieramy do południowej części Wzgórz Włodzickich, gdzie rozpoczynamy podejście zboczami Wesołej. Po wyjściu na polanę docieramy na przełęcz między Wesołą i Tylną z pozostałościami folwarku.

Skręcamy na niebieski szlak, który przebiega przez zbocza Tylnej i Wilkowca, a następnie do zabudowań Słupca. Ulicą Kasztanową docieramy do skrzyżowania, na którym obieramy Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, oznaczony kolorem czerwonym. Na dalszej trasie mijamy neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz figurę św. Jana Nepomucena.

Wzgórza Włodzickie – widok ze Wzgórz Ścinawskich

Trasa ze Wzgórz Włodzickich do Wilczaka i Młynarza

Idziemy w kierunku ulicy Kłodzkiej, a następnie przez Osiedle Wojska Polskiego docieramy do zbocza Garbu Dzikowca. Przecinamy starotorze dawnej bocznicy do kopalni Słupiec i szutrową drogą mijamy przysiółek Nagórzany, z którego rozpościera się widok na Wzgórza Włodzickie i położony w dole Słupiec. Z tego miejsca, stromym podejściem docieramy na grzbiet Garbu Dzikowca, z którego schodzimy do Czerwieńczyc i Leśnictwa Czerwieńczyce. W tym miejscu wkraczamy na Grzbiet Zachodni Gór Bardzkich. Swoją podróż kontynuujemy przez skrzyżowanie szlaków na dawnej polanie Makowiak, gdzie znajdowały się niegdyś zabudowania przysiółka Czeski Las – obieramy żółty szlak, którym docieramy do Wilczej Góry.

Ze szczytu schodzimy do Przełęczy Wilczej, położonej na głównym zboczu zachodniej części Gór Bardzkich. Oddziela ona masyw Kortunału i Słupa, od grzbietu Wilczaka. W miejscu tym kończy się żółty szlak turystyczny i dalszą podróż po Górach Bardzkich kontynuujemy szlakiem niebieskim, którym stromym podejściem przez las zdobywamy Wilczaka -jeden z wyższych szczytów należący do głównego grzbietu zachodniego. Schodząc ze szczytu trzymamy się wytoczonej trasy wiodącej zboczami Jedlnika i Radosza przez Rozdroże pod Radoszem. Okrążamy Wielką Cisową Górę i schodzimy do doliny Młynówki. Drogami leśnymi podchodzimy na szczyt Młynarza z widokiem na Grzbiet Wschodni Gór Bardzkich.

Z tego miejsca możemy podejść do Miejsca Hrabiowskiego punktu widokowego, z którego roztacza się panorama na Bardo i Grzbiet Wschodni Gór Bardzkich. Punkt widokowy powstał w XIX w. dzięki inicjatywie hrabianki Anny Deym z Opolnicy.

widok na Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Co warto zobaczyć w Bardzie?

Mijamy rozdroża Pod Mężykiem i koło Hotelu Bardo docieramy do kompleksu kaplic różańcowych w Bardzie. Ulicą Lipową docieramy do kaplicy Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zbudowanej na planie krzyża greckiego. Kierując się do centrum miasta, mijamy zbudowaną w 1936 r. kaplicę św. Alfonsa Liguori – założyciela redemptorystów. Ulicą Męki Pańskiej dochodzimy na otoczony niewielkimi kamienicami Rynek. W jego centralnym miejscu stoi budynek Urzędu Miasta i Gminy. Ulicą Główną docieramy do wzniesionej w latach 1686-1704 Bazyliki Nawiedzenia NMP. W jej wnętrzu znajdują późnobarokowe ołtarze oraz obrazy Michaela Willmanna i Bernarda Krause. Budynek powstał na miejscu dawnej świątyni, w której znajdowała się cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronująca Madonna, do której od XIII w. odbywały się liczne pielgrzymki. Obok bazyliki stoi barokowy klasztor cystersów z 1716 r., w którym obecnie rezydują redemptoryści. W jego murach mieści się muzeum związane z historią kultu maryjnego w Bardzie, zawierające między innymi fragmenty wyposażenie kościoła opactwa w Lubiążu.

Widok na Góry Bardzkie

Wygodny powrót z Gór Bardzkich

Kontynuując spacer ulicą Główną docieramy do kamiennego mostu nad Nysą Kłodzką z 1909 r. Przekraczając rzekę opuszczamy szlak turystyczny i ulicą Kolejową docieramy do przystanku Bardo Śląskie, z którego w wygodny sposób możemy powrócić do domu pociągiem. W Bardzie zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich kursujące na trasie: Wrocław – Międzylesie.

Główną stacją w Bardzie był pierwotnie Bardo Przyłęk, a przystanek w centrum miasta zbudowano w 1905 r. Postawiono przy nim dwa perony z wiatami, główny budynek stacji i i drewnianą poczekalnię na przeciwległym peronie. Oba perony połączono stalową kładką nad torami.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich na stacji Szklarska Poręba Górna: Szklarska Poręba Górna stacja PKP ➤ rozkład jazdy – bilety | Koleje Dolnośląskie (kolejedolnoslaskie.pl)

Sprawdź aktualny rozkład jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich na stacji Szklarska Poręba Polana Jakuszycka: Szklarska Poręba Polana Jakuszycka stacja PKP ➤ rozkład jazdy – bilety | Koleje Dolnośląskie (kolejedolnoslaskie.pl)

Być może zainteresują Cię również

Trasa przyrodniczą ścieżką dydaktyczną „Trzy Stawy”

Czytaj więcej

Wzgórza Włodzickie, Garb Dzikowca i szczyt Młynarza | Aktywny weekend w Sudetach Środkowych

Czytaj więcej

Malowniczy szlak we Wzgórzach Bielawskich i najważniejsze atrakcje miast położonych u podnóży Gór Sowich

Czytaj więcej