Z przeszłości
w przyszłość…
Poczet Królów
i Książąt na pociągach KD

Jak powstawały wizerunki?

Piotr Wajs, legnicki artysta-grafik tworzy uwspółcześnione wizerunki władców na Szetlandach (Wielka Brytania).

 

Pytania i odpowiedzi

Jacy władcy Polski pojawią się na pociągach KD?

Na pociągach Kolei Dolnośląskich pojawią się władcy Polski m.in. tacy jak Mieszko I czy Bolesławy Chrobry. Będzie to 31 sylwetek królów i książąt starannie dobranych przez Marcina Makucha, historyka, dyrektora Muzeum Miedzi w Legnicy.

Pełna lista 31 władców Polski znajdzie się na stronie www.15latkd.pl, przygotowanej z okazji 15-lecia Kolei Dolnośląskich, gdzie sylwetki władców będą umieszczane wraz z pojawianiem się na dolnośląskich szlakach kolejowych nowo oklejonych wizerunkami władców pociągów.

Do czego służą kody QR umieszczone pod wizerunkami królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich?

Kody QR w prosty i szybki sposób umożliwią pasażerom pociągów dotarcie do źródeł informacji na temat królów i książąt widocznych na pociągach KD. Wizerunek każdego z nich będzie opatrzony kodem QR. Aby błyskawicznie trafić na stronę z pakietem informacji i ciekawostek na temat wybranego władcy, wystarczy zeskanować kod przy pomocy smartfona. W ten oto sposób władcy przeniosą się „z przeszłości w przyszłość” wprost na ekrany naszych telefonów. 

Czyjego autorstwa są wykorzystane w projekcie wizerunki królów i książąt?

Kanwą projektu pn. „Z przeszłości w przyszłość” są rysunki autorstwa Aleksandra Lessera – polskiego malarza i krytyka sztuki żyjącego w latach 1814-1884, który w ramach cyklu uwiecznił 43 czarno-białe portrety królów i władców – głównie polskich. Pierwowzory zostały poddane graficznej reinterpretacji, w efekcie czego powstały zupełnie nowe, uwspółcześnione wizerunki. Ich autorem jest legnicki artysta-grafik Piotr Wajs, przebywający obecnie na emigracji na Szetlandach w Wielkiej Brytanii.

Realizacja projektu KD łączącego historyczną przeszłość z najnowocześniejszymi pojazdami KD jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 15-lecia Kolei Dolnośląskich, który będzie spełniał funkcję edukacyjną począwszy od momentu wdrożenia, także przez wiele kolejnych lat.

Kto konsultował projekt?

Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na współpracę z Marcinem Makuchem, dyrektorem Muzeum Miedzi w Legnicy z uwagi na jego wieloletnie doświadczenie historyczne oraz szczegółową wiedzę na temat pocztu królów polskich Aleksandra Lessera, który znajduje się w tym muzeum. Co więcej, siedziba Spółki Koleje Dolnośląskie jest w Legnicy… Bliższa koszula ciału.

Dlaczego w ramach projektu nie skorzystano z bardziej znanego pocztu autorstwa Jana Matejki?

Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na wykorzystanie wizerunków władców na podstawie pocztu królów polskich Aleksandra Lessera, ponieważ jednym z celów projektu jest edukacja historyczna, a ten artysta – twórca pocztu – nie jest szerzej znany. Stąd chęć wypromowania także jego wizji związanej z polskimi władcami. Drugim elementem jest fakt, że te historyczne ryciny znajdują się w Muzeum Miedzi w Legnicy, które zdecydowało się udostępnić je Spółce.

Skąd pochodzą uwspółcześnione wizerunki królów i książąt polskich, które są umieszczane na pociągach Kolei Dolnośląskich?

Reinterpretację wizerunków władców opracował pochodzący z Legnicy Piotr Wajs – rysownik, fotograf i projektant graficzny mieszkający od kilku lat na Szetlandach. Jego zadaniem było nadanie uwspółcześnionego i dopasowanego do potrzeb eksponowania na pociągach wyglądu w oparciu o rysunki Aleksandra Lessera, tak, by zainteresować historią także młodszych podróżnych.

Prace nad stworzeniem podobizn władców trwały kilka miesięcy, a jej efekty będzie można podziwiać na pociągach Kolei Dolnośląskich.