A A Czcionka

Od 15 grudnia 2019 roku po raz pierwszy w Polsce pojawią się kolejowe przystanki na żądanie, oznaczone w rozkładzie symbolem trójkąta.

Koleje Dolnośląskie jako pierwsze w Polsce wytypowały na swoich liniach przystanki, na których pociągi będą zatrzymywać się na żądanie pasażerów. Są to:

Nowa Wieś Legnicka

Krzyżowa

na liniach: D5 (Legnica – Kudowa Zdrój) oraz D16 (Wrocław Główny – Bielawa Zachodnia). Po zakończeniu fazy pilotażowej i zebraniu doświadczeń przystanki na żądanie pojawią się także na innych liniach oraz u innych przewoźników.

 

Na plakatowych rozkładach jazdy będą prezentowały się następująco:

 

Podróżny zamierzający wsiąść do pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest oczekiwać na przyjazd pociągu w miejscu widocznym dla maszynisty.

 

Podróżny zamierzający wysiąść z pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest zgłosić ten fakt pracownikowi drużyny konduktorskiej, najpóźniej na stacji poprzedzającej przystanek oznaczony jako „postój na żądanie”.

 

Na przystankach na żądanie bezpośrednio na peronie znajduje się specjalny piktogram przygotowany przez zarządcę infrastruktury – PKP PLK.