Zmiany w ofercie przewozowej Kolei Dolnośląskich!

W niedzielę, 9 grudnia, wchodzi w życie nowy, roczny rozkład jazdy pociągów 2018/19.

Oferta przewozowa Kolei  Dolnośląskich każdego roku jest zwiększana oraz jeszcze lepiej dopasowywana do potrzeb pasażerów. Również i w tym roku na wielu dolnośląskich liniach godziny kursowania pociągów ulegną zmianie na korzyść osób codziennie podróżujących do pracy oraz turystów. Sukcesywnie także zwiększamy liczbę  połączeń m.in. na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra, Lubań Śląski – Wrocław oraz Jelcz Laskowice – Wrocław.

Największymi zmianami będzie korekta układu linii połączeń. Po rewitalizacji infrastruktury, zostaną uruchomione pociągi do Lubina i Milicza – dwóch dolnośląskich powiatów dotychczas pozbawionych dostępu do sieci kolejowej:

  1. Wrocław – Lubin

Po zakończeniu prac remontowych, w czerwcu przyszłego roku zostanie uruchomione połączenie Lubina z Wrocławiem. Trasę codziennie przemierzać będzie dziesięć par pociągów, w dni robocze – dwa więcej. Czas przejazdu całej trasy wyniesie około godziny i 15 minut, pociągi pojadą co godzinę w szczytach porannych i popołudniowych oraz co dwie godziny poza nimi.

  1. Wrocław – Oleśnica – Milicz – Krotoszyn

Od 9 grudnia 2018 r. pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursowały w relacji Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny – Oleśnica, natomiast według planów od 11 lutego 2019 relacja ta zostanie wydłużona do Krotoszyna.

Od 9 grudnia nastąpi również istotna zmiana kursowania pociągów z Sędzisławia do Trutnova, kursujące dotąd wyłącznie w weekendy w sezonie turystycznym, zostaną rozszerzone o codzienne połączenie Lubawki i Kamiennej Góry ze stacją w Sędzisławiu, gdzie będzie możliwa przesiadka w kierunku Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

Wprowadzone zostaną zmiany w ofercie połączeń do Drezna. W odpowiedzi na postulaty Pasażerów, dotyczące redukcji wykorzystania małopojemnych i awaryjnych niemieckich szynobusów na odcinku Wrocław – Węgliniec od nowego rozkładu jazdy połączenie zostanie poddane reorganizacji: niemieckie pojazdy spalinowe dojadą do stacji Węgliniec, gdzie będzie następować komfortowa i szybka przesiadka na pociągi elektryczne Kolei Dolnośląskich jadące w kierunku Wrocławia. Dzięki temu zwiększy się komfort podróży ze względu na nowoczesność oraz zwiększoną pojemność składów. Będzie to również udogodnienie dla osób korzystających z tego połączenia wyłącznie w obrębie Dolnego Śląska.  Pomimo przesiadki, czas podróży ulegnie skróceniu o około 10 minut: składy elektryczne posiadają bowiem lepsze parametry rozruchu i umożliwiają wyższą prędkość jazdy.

Rozpocznie się remont kolejnej linii – prawobrzeżnego połączenia do Jelcza, na części którego – do stacji Wrocław Wojnów – kursowały już w tym roku pociągi Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Postępować będzie także elektryfikacja sieci – prace na odcinku Węgliniec – Goerlitz umożliwią zmianę obsługi połączeń w kierunku Zgorzelca.

Należąca do Samorządu Województwa Dolnośląskiego spółka Koleje Dolnośląskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijającym się przewoźnikiem kolejowym w kraju. W ciągu 10 lat działalności Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 40 milionów pasażerów. Znakiem firmowym są komfortowe warunki podróży w nowoczesnych pociągach z profesjonalną obsługą.