Zmiany regulaminów Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie S.A. informują, iż z dniem wejścia w życie rocznego rozkładu jazdy 2019/2020, nastąpią zmiany w „Regulaminie przewozu osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A. (RP-KD)”, „Taryfie przewozowej osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A. (TP-KD)”, „Cenniku – Wykazie opłat za przewóz osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A.” oraz regulaminy ofert KD. Ze wszystkimi zmianami można zapoznać się na Kolejedolnoslaskie.pl.

Od 15 grudnia zmianie ulegną stawki za bilety na przejazd pociągami Spółki. Korekty dotyczyć będą zarówno taryfy podstawowej, jak i ofert własnych.
W przypadku taryfy podstawowej stawki wprowadzone przez KD są zbieżne z tymi, które wprowadziły w całym kraju Przewozy Regionalne. Pomimo obserwowanej w ostatnich latach inflacji i corocznego wzrostu kosztów realizacji przewozów, stawki opłat za bilety jednorazowe nie były poddane korekcie od 1 stycznia 2013 roku, a w przypadku biletów okresowych – od 21 sierpnia 2018 roku. W związku z tym nowe ceny biletów w taryfie podstawowej i w taryfie RAZEM (stosowanej przy odprawie posiadaczy REGIOkart i przejazdach grupowych) będą dostosowane do tych obowiązujących w spółce Przewozy Regionalne. Aktualizacji ulegną również opłaty objęte ulgami handlowymi 25% (w tym Senior 60+) i 50%.
Wprowadzone zostaną następujące zmiany cennika wynikające z dostosowania stawek i opłat do oferty Przewozów Regionalnych, w tym m. in.:

  • wprowadzenie nowej ceny biletu „Weekend z KD”, która będzie wynosić 39,00 zł.,
  • korekta opłaty za przewóz roweru do kwoty 7,00 zł. oraz odwołanie oferty biletu wielokrotnego, w tym dla biletu „Weekend z KD”,
  • zmiany wysokości opłat dodatkowych wynikające ze zmiany taryfy podstawowej.

Ponadto, Spółka ustaliła nową cenę normalnego biletu miesięcznego sieciowego, który będzie kosztował 369,00 zł.

Z pełną korektą cennika, uwzględniającą zmianę taryfy podstawowej, można zapoznać się z tutaj:
Zmiana „Cennika -Wykazu opłat za przewóz osób rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A.”

Od 15 grudnia br. zmianie ulegną także regulaminy ofert Kolei Dolnośląskich.

W ofercie „Dobry Bilet” nastąpi zmiana cen na poniższych odcinkach:

  • Jelenia Góra – Szklarska Poręba,
  • Lubin – Legnica.

Nowa opłata za przejazd dla tych połączeń będzie wynosić 6,00 zł.

Dodatkowo, w związku z uruchomieniem przez Koleje Dolnośląskich dwóch nowych połączeń do Bielawy i Głogowa (przez Lubin), oferta „Dobrego Biletu” zostanie rozszerzona o następujące odcinki:

  • Głogów – Lubin, cena biletu: 9,00 zł.,
  • Głogów – Legnica, cena biletu: 12,00 zł.,
  • Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów Śląski, cena biletu: 3,00 zł.,
  • Świdnica Miasto – Bielawa Zachodnia, cena biletu: 5,00 zł.

Regulamin oferty DOBRY BILET – obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku.

W ramach „Wspólnego Biletu Samorządowego” odwołana zostaje oferta biletu na wielokrotny przewóz roweru. Od 15 grudnia br. na każdy dzień podróży konieczne będzie nabycie oddzielnego biletu na przewóz roweru (bez relacji przejazdu) w cenie 7,00 zł.
Regulamin oferty WSPÓLNY BILET SAMORZĄDOWY – obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku.

Zmiany obejmują również ofertę „KD+Czechy” oraz „Taryfę Polska-Czechy”. W obu przypadkach nastąpi korekta aktualizacja obszaru obowiązywania ofert w związku ze zmianami w obsłudze poszczególnych odcinków („KD+Czechy”), bądź też rezygnacji z nich przez czeskiego przewoźnika České Dráhy („Taryfa Polska-Czechy”).
W ofercie „KD+Czechy”, jak w pozostałych ofertach, wyrównano do Przewozów Regionalnych stawkę za przewóz roweru, odwołując zarazem ofertę biletu na przewóz wielokrotny. Natomiast dla „Taryfy Polska-Czechy” przygotowana została aktualizacja stawek w relacjach przez przejścia graniczne oraz wprowadzono stawki dla nowego połączenia Wrocław – Praha hl.n.
Regulamin oferty KD+CZECHY – obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku.
Regulamin TARYFY POLSKA-CZECHY – obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku.

Od 15 grudnia Koleje Dolnośląskie zmieniają również zapisy „Regulamin przewozu (…)”. Najważniejsze z nich to wprowadzenie procedury zgłaszania wsiadania i wysiadania na przystankach na żądanie oraz uszczegółowienie zasad przewozu rzeczy (nie mogą blokować przejść), w tym wprowadzenie możliwości usunięcia z pociągu podróżnego, który nie zastosuje się do zasad przewozu bagażu.
Zmiana „Regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A.”

Ponadto, od 15 grudnia wchodzą w życie zmiany, dotyczące m. in. nowych wzorów dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych lub bezpłatnych.
Zmiana „Taryfy przewozowej osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich S.A.”