Współpraca Kolei Dolnośląskich i Zamku Książ

W środę (1 sierpnia) została oficjalnie rozpoczęta współpraca pomiędzy Zamkiem Książ, a Kolejami Dolnośląskimi. Dzięki temu podróżni chcący zwiedzić zamek będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty.

Nietypowe miejsce środowego spotkania, związane było z rozpoczęciem współpracy regionalnego przewoźnika z Zamkiem Książ. Na konferencji miało miejsce uroczyste podpisanie umowy, inaugurującej początek wspólnych działań. Podpis na dokumencie złożył Cezary Pacamaj – Wiceprezes Zarządu Kolei Dolnośląskich oraz Anna Żabska – Prezes Zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu. Współpraca tych dwóch podmiotów niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie dla turystów i osób, które planują odwiedziny wałbrzyskiego zamku.
Od 1 sierpnia dostępna jest specjalna oferta dla podróżujących pociągami KD i posiadających bilety wstępu do Zamku Książ.

Dzisiejsze wydarzenie jest naturalną konsekwencją dotychczasowej działalności miasta oraz ośrodków aglomeracji wałbrzyskiej. Od wielu lat wspieramy transport publiczny oraz rozwiązania proekologiczne. Zależy nam na świadomym i zrównoważonym rozwoju gospodarczym, ekonomicznym, ale i turystycznym Dolnego Śląska. Ważnym tego aspektem są podróże pociągiem, które stały się dzisiaj nie tylko modne, ale wręcz obowiązkowe w Europie. Po naszym województwie można podróżować do wielu niezwykłych lokalizacji, jakimi jest np. Walim, Jedlina, Kamienna Góra. Już dzisiaj Koleje Dolnośląskie mogą się pochwalić największym wzrostem liczby pasażerów spośród linii samorządowych. Wałbrzych w tej współpracy partycypuje i będzie wciąż partycypować” – zadeklarował Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzych.

Wszyscy, którzy zdecydują się zwiedzić Zamek Książ, będą mogli skorzystać z aż 30% zniżki na przejazd pociągami Kolei Dolnośląskich. Podróżny będzie musiał zakupić bilet „Tam i z powrotem” do stacji Wałbrzych Szczawienko i poinformować obsługę pociągu, że celem jest właśnie Zamek Książ (w drodze powrotnej należy zachować ze sobą bilet do zamku). Współpraca KD i zamku dotyczy również wydarzeń specjalnych. Podczas Festiwalu Tajemnic, czy Festiwalu Kwiatów i Sztuki zniżka wyniesie 50%.

Dzisiaj łączymy dwa potencjały Zamku Książ i Kolei Dolnośląskich. Chcemy żeby podróżni przemieszczali się nie tylko w celach biznesowych, pomiędzy pracą i szkołą, ale również w turystycznych, poznając piękno ziemi wałbrzyskiej.  To nie tylko zamek, ale i Stara Kopalnia oraz wiele innych atrakcji. Dzięki stworzonej przez nas ofercie na trasie Wrocław – Wałbrzych i z powrotem oszczędność może wynieść nawet 10 zł. Z myślą o naszych pasażerach będziemy nie tylko wspierać turystykę kolejową, ale i dalej ją rozwijać” – kontynuował Cezary Pacamaj, Wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Druga część spotkania dotyczyła organizowanego na terenie zamku, VI Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, który odbędzie się w dniach 11- 12 sierpnia, pod hasłem “Sto tajemnic na stulecie”. Przedstawicielką wydarzenia była Joanna Lamparska – dziennikarka, podróżniczka i pisarka, autorka książki pt. “Tajemnice, zamki, podziemia”. Festiwal został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Rekordy, które bije Zamek Książ i jego atrakcyjność jeszcze wzrosną. Turyści chcą dzisiaj odkrywać więcej i przemieszczać się w sposób ekspresowy, komfortowy i bezpieczny. Naszym celem jest aby zarówno Dolnoślązacy, jak i turyści z całej Polski mogli korzystać z piękna naszego województwa. Dolnośląski Festiwal Tajemnic jest ku temu doskonałą okazją, ponieważ ukazuje wyjątkowość naszego terenu. Lokalizacja Dolnego Śląska była błogosławieństwem i przekleństwem, ziemie znajdujące się na pograniczu wciąż były narażone na działania łupieżcze i wojenne. Dlatego ukrywano tu skarby i cenne przedmioty, które do dzisiaj czekają na odkrycie i rozbudzają wyobraźnię” –Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Gorącą informacją tej części konferencji było ogłoszenie, że wybrane kursy autobusowe linii nr 12 (zatrzymujący się przy nowo wyremontowanym Dworcu Szczawienko, najbliższym przy Książu) będą dojeżdżać do zamku. „Chciałabym podziękować Panu Prezydentowi i ZDiKUM za aktywne działania w celu przedłużenia kursów linii nr 12 do zamku.” – ogłosiła Prezes Zamku Książ, Anna Żabska.  „Wydarzy się to już 13 sierpnia, a podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic uruchomione będą dodatkowe kursy. Festiwal to wyjątkowa impreza, która nie odbywałby się bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego oraz Miasta Wałbrzych. W tym roku wydarzenie zostało wzbogacone o Prolog, czyli ofertę atrakcji miejskich. To pokazuje, jak  wiele jest tajemniczych miejsc w Wałbrzychu” – kontynuowała.

W czasie konferencji zaproszeni dziennikarze poznali kuluary tegorocznej edycji. Będzie jeszcze bardziej widowiskowo niż kiedykolwiek – 11 i 12 sierpnia turyści mogą liczyć na dużo niezwykłych propozycji. Spośród tegorocznych nowości warto wymienić spektakularne pokazy mody historycznej, pod które wybieg wyrośnie na samym Dziedzińcu Honorowym. Spore emocje wzbudzi również „Zamek Jana Henryka dla dzieci”, który przez dwa dni będzie zapewniał oryginalne aktywności dla najmłodszych takie jak malowanie tarcz, gry terenowe z zagadkami, spotkania z sokolnikiem czy planszowa gra Wikingów i Słowian.

Jak każdego roku nie zabraknie festiwalowych hitów czyli wykładów o tajemnicach, poszukiwaniach i zaginionych obiektach (będzie ich ponad 22) oraz pokazów działań bojowych czy prezentacji pojazdów militarnych (w tym czołgu).

Trudno wymienić ogrom tegorocznych atrakcji: będzie slajdowisko, spotkania z antropologami, zaskakujące pokazy mody historycznej i , jak zawsze, widowiskowe inscenizacje historyczne – wyliczała Joanna Lamparska.  – Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.  Bez względu na to czy Złoty Pociąg zostanie odkryty czy nie, on już wjechał do Wałbrzycha. Miasto i Zamek Książ są stolicą tajemnic i to się już nie zmieni.