Wiosenna korekta rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich

Od niedzieli, 13 marca, obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich. Jedną z ważniejszych zmian będzie powrót popularnych, sezonowych połączeń turystycznych do czeskiego Skalnego Miasta i do Trutnova.

Wiosenna korekta rozkładu jazdy, wiąże się przede wszystkim ze zmianami, które wynikają z zaplanowanych na najbliższy kwartał prac remontowych na wybranych odcinkach. W ramach nowego rozkładu zaktualizowane zostaną czasy odjazdów pociągów z wybranych stacji, a podróżni będą mogli skorzystać z reaktywowanych połączeń sezonowych.

– Największą zmiana to powrót sezonowych połączeń turystycznych, które z pewnością ucieszą naszych pasażerów. Pociągi do czeskiego Trutnova i do Skalnego Miasta od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Dolnoślązaków, którzy doceniają możliwość wygodnego i bezpośredniego dojazdu do ciekawych atrakcji – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Od połowy kwietnia pociągami KD znów będzie można dojechać do Skalnego Miasta bezpośrednio ze stolicy Dolnego Śląska. Pociągi kursujące w weekendy będą odjeżdżać ze stacji Wrocław Główny i Adrspach dwa razy dziennie – w godzinach porannych i popołudniowych.

Komunikacja zastępcza

Pasażerowie podróżujący w stronę Jelcza-Laskowic oraz Dobrzykowic Wrocławskich od marca będą mogli skorzystać z nowych połączeń Kolei Dolnośląskich. W stronę Jelcza-Laskowice (przez Siechnice) pasażerowie zyskają dwa nowe połączenia (Wrocław Gł. odjazd 15:20, Jelcz-Laskowice odjazd 5:31), natomiast w przypadku pociągów przejeżdżających przez Dobrzykowice Wrocławskie podróżni będą mieć do dyspozycji dwa nowe poranne pociągi.

Nowe połączenia zostały wprowadzone ze względu na czasowe utrudnienia w podróżowaniu przez Siechnice spowodowane zaplanowanymi przez zarządcę infrastruktury – PKP PLK remontami mostów i wiaduktów. Z tego powodu na odcinku z Siechnic do Jelcza-Laskowic i Zakrzowa Kotowic zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

To niejedyne miejsce, gdzie Koleje Dolnośląskie ze względu na prowadzone prace remontowe uruchomią komunikację autobusową. Czasowe zmiany w rozkładach jazdy obejmą również odcinki z Jawora do Strzegomia, gdzie autobusy będą kursować od 12 kwietnia do 25 maja, oraz w relacji Legnica – Jawor, na którą wyjadą od 26 maja do 9 czerwca.

– Wprowadzane przez nas zmiany mają ścisły związek z pracami remontowymi prowadzonymi na wybranych liniach kolejowych. Czasowe korekty, które są ogłaszane kilka razy w roku, mają na celu dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych PKP PLK. Czasem, z uwagi na zamknięcie konkretnej linii, przewoźnik musi wprowadzić na wybranej trasie komunikację zastępczą. Na szczęście jest to rozwiązanie czasowe, a pociągi powracają na wybrane linie dość szybko – podkreśla rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Jest to pierwsza z czterech korekt rozkładu jazdy zaplanowanych na 2022 rok. Zmiany wprowadzone w marcu będą obowiązywać do 11 czerwca br. Szczegółowe informacje obejmujące wszystkie zmiany w rozkładzie jazdy znajdują się na stronie www.kolejedolnoslaskie.pl w zakładce ROZKŁADY I BILETY.