Spotkanie z Filipem Springerem na Stacji Kultura i wystawa „Miasto Archipelag”

Filip Springer to w tej chwili najbardziej uznany reporter w kraju, związany na stałe z Instytutem Reportażu. W najbliższy poniedziałek (22 października) o godz. 17:00 podczas spotkania autorskiego otworzy wystawę fotografii z książki „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” na Stacji Kultura (dworzec kolejowy w Legnicy). Spotkanie poprowadzi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. Wstęp wolny.

Filip Springer to dziennikarz, reporter, fotoreporter. Pisze felietony do Gazety Wyborczej (Duży Format) czy do polskiej edycji Vogue. Jest autorem książek: „Miedzianka. Historia znikania”, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, „13 pięter”, „Wanna z kolumnadą”,  „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Księga zachwytów”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”. Jego książka/reportaż „Miedzianka. Historia znikania” zdobyła uznanie szerokiej publiczności przyczyniając się skutecznie do promocji Dolnego Śląska zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. „Miedzianka” ma status książki kultowej, dzięki której powstał Festiwal Miedzianka organizowany przez Instytut Reportażu i ściągający co roku tłumy wielbicieli literatury faktu oraz regionu Dolnego Śląska. To Festiwal, który skupia najważniejsze nazwiska polskiej (i nie tylko polskiej) literatury. Od czerwca na trasie Wrocław Główny – Janowice Wielkie podróż odbyć można pociągiem „Miedzianka”, podczas inauguracji którego fragmenty książki o tym tytule czytał Filip Springer.

Filip Springer jest laureatem wielu prestiżowych nagród i nominacji: Śląski Wawrzyn Literacki, finał NIKE, Książka Roku Programu 3 Polskiego Radia. 15 października podczas Gali 20lecia Samorządu Dolnośląskiego został odznaczony odznaką honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Na stacji Kultura. Galerii Kolei Dolnośląskich można już od dzisiaj aż do 15 listopada oglądać zdjęcia wykorzystane w książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Książka ta to  reporterska podróż autora przez miasta, które były kiedyś stolicami województw. To pierwszy w Polsce dokumentalny eksperyment, który wykorzystuje zarówno internet czy serwisy społecznościowe, jak i  szeroką współpracę z dużym tytułem prasowym i rozgłośnią radiową.
A efektem jest publikacja reporterskiej książki, o której między innymi opowie Filip Springer podczas spotkania w Legnicy. Legnica jest też jedną z bohaterek Miasta Archipelag.