Pierwszy pociąg pasażerski Kolei Dolnośląskich na stacji w Lubinie

Historyczna chwila dla Lubina! Dokładnie w środę, 27 lutego 2019 roku (o godz. 21.19) pasażerski pociąg Kolei Dolnośląskich wjechał na stację w Lubinie. W pierwszych dniach czerwca tego roku uruchomione zostaną regularne przewozy pasażerskie na linii 289 z Legnicy do Lubina.

Kolej wraca do stolicy Zagłębia Miedziowego po wielu latach. Zaawansowane prace pozwoliły na przeprowadzenie pierwszego przejazdu już na nieco ponad trzy miesiące przed oficjalnym uruchomieniem stałego połączenia, które docelowo ma łączyć Lubin m.in. z Legnicą i Wrocławiem. W środę, 27 lutego o godz. 21.19 pojazd typu 31WE Kolei Dolnośląskich wjechał na stację w Lubinie po raz pierwszy. Czekała tam na niego spora grupa mieszkańców oraz lokalnych miłośników kolei. Jednostka wyruszyła z Polkowic, gdzie wcześniej odbywało się tak zwane toczenie kół w zakładach firmy Pol-Miedź Trans.

Kilka godzin wcześniej kolejowy szlak w Lubinie przetarł właśnie pojazd towarowy. Zmodernizowana linia jest już dostępna dla towarowego transportu kolejowego, a my czekamy do czerwca. Wtedy regularnie za sprawą naszych pojazdów, pasażerowie będą mogli podróżować do Lubina.