Pociąg do kultury Wrocław – Berlin
Bezpośrednie weekendowe połączenie
Wrocław – Berlin

IX sezon Pociągu do kultury

Hasłem tegorocznej edycji jest „Geschichte/n im Gepäck – czas historii, czas podróży”, a program – głównie w formatach literackich –  poświęcony jest przede wszystkim rocznicom ważnych wydarzeń w Europie.

19 kwietnia 2024 r. startuje IX sezon Pociągu do kultury, który kursuje pomiędzy Berlinem a Wrocławiem. Ten wyjątkowy pociąg łączy oba miasta, ich okolice i mieszkańców od 2016 roku, kiedy to stolica Dolnego Śląska zyskała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Rainer Genilke, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Planowania Przestrzennego Kraju Związkowego Brandenburgia: „Oprócz wspólnych transgranicznych celów w transporcie kolejowym, region stołeczny Berlin-Brandenburgia i Polska współdzielą szacunek dla kultury w naszym regionie, położonym w sercu Europy. Kultura łączy ludzi i uważam to za słuszne, że wyrażamy to, stawiając kulturę na tory. Cieszę się, że Pociąg do kultury wkracza w swój dziewiąty już sezon i jestem przekonany, że w tym roku również zapewni program kulturalny, który będzie zarówno barwny, jak i ambitny. Życzę wszystkim pasażerom niesamowitych przeżyć i składam serdeczne podziękowania wszystkim artystkom, artystom i uczestnikom”.

Kulturzug to europejski festiwal kultury na kołach – do dziś unikatowy i wielokrotnie za swą wyjątkowość nagradzany. Przewiózł już prawie 100 tys. pasażerów, a w całą inicjatywę zaangażowanych było ponad 1000 międzynarodowych artystów. Niezależnie od tego, czy chodzi o projekty związane z literaturą, przedstawienia teatralne, koncerty, wieczory klubowe czy interaktywne formaty – celem jest zawsze poznanie różnorodności regionu przygranicznego, jego obszarów wiejskich i miast oraz uczynienie Europy namacalną. Podczas podróży pasażerowie zanurzają się w językowe i tematyczne światy regionów mijanych za oknem pociągu.

Manja Schreiner, senator ds. mobilności, transportu, ochrony klimatu i środowiska w Berlinie: „Fakt, że Pociąg do kultury relacji Berlin – Wrocław rozpoczyna właśnie swój dziewiąty sezon, jest wspaniałym potwierdzeniem tej wielkiej idei europejskiego festiwalu kultury na szynach. Pociąg do kutury wnosi ważny wkład w niemiecko-polski dialog regionów przygranicznych, łączy niemiecką stolicę Berlin, land Brandenburgia i polskie województwo Dolny Śląsk. Dla tych, którzy podróżują tym wyjątkowym pociągiem od 2016 roku do Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury, celem jest nie tylko kultura, ale także sama podróż”.


Od 2022 roku Pociąg do kultury na trasie Berlin – Wrocław jest projektem spółki Kulturprojekte Berlin GmbH należącej do kraju związkowego. Za wielojęzyczny program kulturalny na pokładzie odpowiada niemiecko-polski zespół kuratorów o wieloletnim doświadczeniu: Oliver Spatz, Natalie Wasserman i Ewa Stróżczyńska-Wille.

Pociąg do kultury Berlin – Wrocław jest finansowany przez landy Brandenburgia i Berlin we współpracy z VBB i DB Regio Nordost.

Wszystkie informacje o aktualnym programie można znaleźć na stronie internetowej Programmkalender Kulturzug Englisch | Kulturprojekte Berlin

Bilety na Pociąg do kultury

Bilety na połączenie Wrocław – Berlin – Wrocław można kupić za pośrednictwem Sklepu KD.

Bilety na Pociąg do kultury są dodatkowo honorowane w autobusach i tramwajach wrocławskiej komunikacji miejskiej.

W Pociągu do kultury obowiązuje wyłącznie taryfa specjalna. Wysokość opłat zawierają poniższe tabele:

 I PRÓG W RELACJI:

• Wrocław Główny – Berlin Lichtenberg/Ostkreuz

 SPRZEDAŻ DB  SPRZEDAŻ KD
Przejazd/przewóz w przedsprzedaży (kasie / biletomacie / internecie) lub pociągu w przypadku zamkniętej kasy albo niedziałającego automatu w pociągu w pociągu, BOK,  kasach biletowych KD
i internecie
Normalny w jedną stronę  24,90 EUR  26,90 EUR  116,00 PLN *
Ulgowy 50% w jedną stronę  12,40 EUR  14,40 EUR  58,00 PLN *

 

 II PRÓG W RELACJACH:

• Wrocław Główny – Cottbus/Weißwasser
• Węgliniec/Bolesławiec/Chojnów/Legnica – Berlin Lichtenberg/Ostkreuz

 SPRZEDAŻ DB  SPRZEDAŻ KD
Przejazd/przewóz w przedsprzedaży (kasie / biletomacie / internecie) lub pociągu w przypadku   zamkniętej kasy albo niedziałającego   automatu  w pociągu w pociągu, BOK, kasach biletowych KD
i internecie
Normalny w jedną stronę  19,90 EUR  21,90   EUR  92,00 PLN *
Ulgowy 50% w jedną stronę  9,90 EUR  11,90   EUR  46,00 PLN *

 

 III PRÓG W RELACJI:

• Węgliniec/Bolesławiec/Legnica – Cottbus/Weißwasser
• Węgliniec/Bolesławiec/Chojnów/Legnica – Berlin Lichtenberg/Ostkreuz

 SPRZEDAŻ DB  SPRZEDAŻ KD
Przejazd/przewóz  w przedsprzedaży (kasie / biletomacie / internecie) lub pociągu w przypadku   zamkniętej kasy albo niedziałającego automatu  w  pociągu w pociągu, BOK, kasach biletowych KD
i internecie
Normalny w jedną stronę  17,90 EUR  19,90 EUR  84,00 PLN *
Ulgowy 50% w jedną stronę  8,90 EUR  10,90 EUR  42,00 PLN *

* – przy zakupie w pociągu od stacji, na której czynna jest kasa biletowa do łącznej ceny biletu dolicza się opłatę za wydanie biletu w pociągu w wysokości 8,00 zł (nie dotyczy osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej).

Od powyższych cen nie stosuje się dalszych ulg i rabatów.

Dzieci do 6 lat podróżują za darmo, na podstawie dokumentu przewozowego osoby dorosłej. Dzieci w wieku od 6 do 15 lat podróżują na podstawie biletu z ulgą 50%.

Na przewóz psa należy nabyć bilet według oferty specjalnej jak na przewóz osoby (bilet z ulgą 50%). Każdy podróżny może przewozić tylko jednego psa.

Nie ma możliwości przewozu rowerów w Pociągu do kultury.

Bilety wydane według oferty specjalnej obowiązują wyłącznie w Pociągu do kultury. Nie ma możliwości przejazdu innymi pociągami na podstawie biletów wydanych w ofercie specjalnej.

Bilety wydane według oferty specjalnej obowiązują przy przejazdach międzynarodowych zarówno od/do stacji Wrocław Gł. i Berlin-Lichtenberg, jak również od/do stacji pośrednich na trasie Pociągu do kultury.

Nie przewiduje się wymiany biletów i zwrotu pieniędzy za bilet niewykorzystany. Wszelkie roszczenia i wnioski o odszkodowania prosimy kierować do Kolei Dolnośląskich w trybie określonym w zakładce Skargi i reklamacje >>>

Pociąg do kultury jest niedostępny w komunikacji krajowej i nie ma możliwości przejazdu pociągiem na podstawie innych biletów niż w opisanej powyżej ofercie specjalnej.

Przewóz osób z niepełnosprawnością odbywa się zgodnie z procedurą opisaną w zakładce Przejazdy pociągiem osób z niepełnosprawnością >>>

Wszystkie szczegóły w regulaminach na dole strony.

Program IX sezonu

Tematem przewodnim tego sezonu jest „Geschichte/n im Gepäck – czas historii, czas podróży”. Program będzie dotyczył między innymi rocznic istotnych wydarzeń w Europie, tworząc jednocześnie przestrzeń dla aktualnych dyskusji. Program przewidziany na wrzesień i październik będzie poświęcony 85 rocznicy napaści Niemiec na Polskę 1.09.1939 r., a tym samym rozpoczęciu II wojny światowej, i będzie dotyczył różnych aspektów okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy. Odrębny program będzie opracowany dla upamiętnienia 63 dni powstania warszawskiego. Planowana jest także kontynuacja współpracy, m.in. z Kulturland Brandenburg – wspólnie przyjrzymy się wątkowi wycofywania się sił zbrojnych Związku Radzieckiego na początku lat 90. z Niemiec i Polski. Powrócą dobrze znane „Rozmowy w podróży”, które koncentrują się na wymianie myśli między aktywistami politycznymi i społeczeństwem obywatelskim. Podczas spotkań prezentowane są, a następnie eksplorowane wspólnie z pasażerami, świadectwa biograficzne, muzyczne i performatywne. W cyklu „ODERMenschen” oraz „ODERWasser” nadal skupiać się będziemy na interdyscyplinarnym podejściu do życia i gospodarki w obszarze rzeki Odry. W programie pojawią się również Łużyce z prezentacją aktualnych inicjatyw i projektów kulturalnych.

Corinna Scheller, kierownik Działu Promocji Kultury, Usług Muzealnych i Doradztwa w Kulturprojekte Berlin: „Bardzo się cieszymy, że ten wyjątkowy projekt kulturalny będzie kontynuowany w tym roku – po nieco dłuższej przerwie, z zachowaniem tych samych cen biletów – i że udało się zapewnić jego finansowanie. W tym roku – skupiając się na literaturze – chcielibyśmy zaprosić pasażerów do słuchania „historii w bagażu” oraz do dyskusji, wspomnień i – jak zawsze – do aktywności na pokładzie pociągu. Dziękujemy również miastu Wrocław za wsparcie”.

Trasa przejazdu Pociągu do kultury

 

 ROZKŁAD JAZDY I   PRZEBIEG TRASY

 Z BERLINA DO  WROCŁAWIA                          

 PIĄTEK  SOBOTA
   IRE 5839  IRE 5837
 Berlin Lichtenberg  14:43  08:42
 Berlin Ostkreuz  14:48  08:48
 Cottbus Hbf.  16:11  10:12
 Weißwasser (Oberlausitz)  16:46  10:46
 Węgliniec  17:32  11:32
 Bolesławiec  17:47  11:47
 Chojnów  18:04  12:04
 Legnica  18:19  12:17
 Wrocław Główny  19:21  12:57

 

 ROZKŁAD JAZDY I   PRZEBIEG TRASY

 Z WROCŁAWIA DO BERLINA

 PIĄTEK  NIEDZIELA
   IRE 5838  IRE 5836
 Wrocław Główny  19:38  17:25
 Legnica  20:20  18:14
 Chojnów  20:33  18:26
 Bolesławiec  20:49  18:43
 Węgliniec  21:06  19:01
 Weißwasser (Oberlausitz)  21:48  19:48
 Cottbus Hbf.  22:26  20:26
 Berlin Ostkreuz  23:51  21:52
 Berlin Lichtenberg  23:57  21:58

WROCŁAW – BERLIN – WROCŁAW TYLKO ZA 116 ZŁ

Oferta „Berlin-Clubnight-Ticket” zakładała przejazd „tam” w piątek, a przejazd z powrotem w sobotę. Cena biletu na przejazd „tam/powrót” wynosi jedyne 116 zł.

Uwaga! Informujemy, że od 1 kwietnia 2017 r. Deutsche Bahn wprowadza fakultatywną rezerwację części miejsc do siedzenia w „Pociągu do Kultury”. Możliwość wcześniejszego, odpłatnego zarezerwowania miejsca do siedzenia jest możliwa wyłącznie przy odprawie w Niemczech. Koleje Dolnośląskie nie prowadzą rezerwacji miejsc do siedzenia.

Podróżni nieposiadający wskazania miejsca do siedzenia mogą zająć wolne miejsce, ale tylko do czasu zgłoszenia się osoby posiadającej bilet ze wskazaniem tego miejsca.