Pierwsze w Polsce przystanki na żądanie

Już od grudnia, wraz z nowym rozkładem jazdy, uruchomionych zostanie 20 kolejowych przystanków na żądanie. To nowość w skali kraju i rozwinięcie pilotażowego programu Kolei Dolnośląskich, który z powodzeniem był testowany przez ostatnie miesiące na dwóch stacjach. Czytaj więcej….

Z końcem ubiegłego roku, jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy pilotażowy program, mający przetestować skuteczność kolejowych przystanków na żądanie. Zachęceni pozytywnymi efektami na dwóch stacjach: w Krzyżowej i Nowej Wsi Legnickiej, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kolejnych przystanków tego typu. Już od 13 grudnia dołączą do nich Bierkowice, Błażkowa, Bolesławice Świdnickie, Gorzuchów Kłodzki, Górzyniec, Jedlina Górna, Kłodzko Książek, Kłodzko Zagórze, Kulin Kłodzki, Kwieciszowice, Lewin Kłodzki, Młyńsko, Nowa Ruda Przedmieście, Nowa Ruda Zdrojowisko, Stary Wielisław, Studzianka, Ubocze, Unisław Śląski oraz Wierzchowice. Wciąż trwają prace nad uruchomieniem przystanku na żądanie w Suszce.

Pomysł sprawdził się i co ważne – został też dobrze odebrany przez pasażerów, którzy bardzo szybko „nauczyli się” z takich przystanków korzystać. Dlatego rozwijamy ten projekt i od nowego rocznego rozkładu jazdy wprowadzamy kolejne przystanki na żądanie – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.Pokazaliśmy, że potrafimy stawiać na odważne rozwiązania, które z kolei będą wpływać na ciągłą poprawę efektywności realizowanych przez nas przewozów – dodaje.

Projekt ma charakter rozwojowy i podejmowane są dalsze prace nad wprowadzeniem w najbliższym czasie kolejnych tego typu stacji. 

Jak skorzystać z przystanku na żądanie?

Wszystkie przystanki na żądnie zostaną oznaczone w rozkładzie jazdy czarnym trójkątem.

W pociągach:

  • Odtwarzane będą komunikaty informujące o zbliżaniu się do przystanku na żądanie.
  • Od grudnia część pojazdów będzie już wyposażona w specjalny system zdalnego powiadamiania o zamiarze skorzystania z przystanku. W pociągach jeszcze niewyposażonych w przyciski wystarczy poinformować wcześniej obsługę, że chcemy wysiąść.

Na stacjach:

  • Wszystkie przystanki na żądnie zostaną oznaczone specjalnymi piktogramami.
  • Jeśli chcemy zatrzymać skład, będąc na peronie, musimy stanąć w takim miejscu, by widział nas maszynista. Przystanki na żądanie działają w takim trybie w ciągu dnia oraz przy warunkach atmosferycznych, zapewniających dobrą widoczność.  W nocy lub przypadku złej pogody pociągi zatrzymają się obligatoryjnie.