Komunikat ws. opóźnień na linii Wrocław Główny – Jelcz-Laskowice

[Aktualizacja 15:30]
 
Usterka samoczynnej blokady liniowej wystąpiła ponownie na odcinku Wrocław Główny WGB – Wrocław Brochów. Prognoza naprawy przez PKP PLK S.A. do godziny 18:00. Nadal będą występować opóźnienia naszych pociągów, za które bardzo przepraszamy.
 
Z pominięciem Wrocławia Brochowa pojedzie pociąg 76806/7 odjeżdżający z Wrocławia Głównego o godzinie 16:00 natomiast pociąg 67859/8 odjeżdżający z Jelcza-Laskowic o godzinie 14:43 utknął przed stacją Wrocław Brochów i będzie opóźniony.
 
O dalszym ruchu pociągów na tym odcinku będziemy informować na naszej stronie internetowej:

 

[Aktualizacja 14:30]

Otrzymaliśmy informację od PKP PLK S.A. o usunięciu awarii samoczynnej blokady liniowej na odcinku Wrocław Główny WGB – posterunek odgałęźny Wrocław Brochów. Według zapowiedzi zarządcy infrastruktury wszystkie opóźnienia wtórne powstałe w wyniku tego zdarzenia powinny się rozładować do godzin popołudniowych a ruch przebiegać sprawnie.

[Aktualizacja 12:35]

Jak już informowaliśmy wcześniej, znaczne opóźnienia jakich doświadczamy przez ostatnie dwa dni spowodowane są awarią  samoczynnej blokady liniowej na odcinku Wrocław Główny WGB – posterunek odgałęźny Wrocław Brochów. Niestety do tej chwili nie udało się PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. jej usunąć i przywrócić normalnego ruchu. W związku z  tym podjęta została decyzja, o tym, że dzisiaj trzy pociągi Kolei Dolnośląskich skierowane zostaną na tor towarowy i kursować będą z POMINIĘCIEM przystanku Wrocław Brochów. Zmiany dotyczą następujących połączeń:

KD 67857 na trasie Jelcz-Laskowice – Krotoszyn, odjazd ze stacji:

 • Jelcz-Laskowice 12:33,
 • Wrocław Brochów 13:08,
 • Wrocław Główny 13:15.

KD 69279 na trasie Jelcz-Laskowice – Jelenia Góra, odjazd ze stacji:

 • Jelcz-Laskowice 13:29,
 • Wrocław Brochów 13:53,
 • Wrocław Główny 13:59.

KD 69706 na trasie Wrocław Główny – Jelcz-Laskowice, odjazd ze stacji:

 • Wrocław Główny 14:01,
 • Wrocław Brochów 14:07.

Przyjazd do stacji Jelcz-Laskowice – 14:31.

Z przykrością informujemy również, że z przyczyn od nas niezależnych nie będzie podstawiona żadna komunikacja zastępcza; podróżni proszeni są o skorzystanie z komunikacji miejskiej. Ponadto spodziewane opóźnienia tych trzech pociągów, pomimo przejazdu przez towarową część stacji Wrocław Brochów, to około 30 minut. Za te niewątpliwe utrudnienia bardzo naszych pasażerów przepraszamy i mamy nadzieję, że PKP PLK S.A. wkrótce usunie awarię i ruch pociągów wróci do normy.

 

[Informacja 11:53]

Z informacji, jakie otrzymaliśmy od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyczyną opóźnień z jakimi borykamy się od 2 dni jest awaria samoczynnej blokady liniowej. Zaznaczamy zarazem, że wyjaśnienia te zostały przedstawione na skutek interwencji Kolei Dolnośląskich, ponieważ żadne formalne zgłoszenie awarii i jej przewidywanego wpływu na ruch pociągów nie zostało nam przez PKP PLK S. A. przesłane.

W chwili obecnej zarządca infrastruktury prowadzi prace naprawcze. Do godz. 12:00 Zakład Linii Kolejowych we Wrocławiu dostał od PKP PLK S.A. czas na usunięcie usterki na odcinku Wrocław Główny WGB – posterunek odgałęźny Wrocław Brochów. Jeżeli nie uda się jej usunąć powołany zostanie Regionalny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zaproponuje zarządcy infrastruktury doraźne zmiany w organizacji ruchu pociągów na tym odcinku.

Co to będzie oznaczać dla naszych pasażerów? W efekcie rekomendacji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mogą:

 • przekierować pociągi przez towarową część stacji Wrocław Brochów. Rozważona wtedy będzie obsługa przystanku Wrocław Brochów autobusami zastępczymi;
 • odwołać część pociągów w całości. Rozważona zostanie wtedy obsługa połączeń autobusami zastępczymi;
 • odwołać część lub wszystkie pociągów na odcinku Siechnice-Wrocław Główny-Siechnice i zastąpić je autobusami zastępczymi, jednakże ze względu na liczbę podróżnych wariant ten jest mało prawdopodobny.

Oczywiście liczymy na to, iż awaria blokady liniowej zostanie usunięta i sytuacja na szlaku się powróci do normy. Pragniemy jednak zapewnić, że w przypadku gdyby jednak tak się nie stało, to jakikolwiek wariant ograniczeń nie zostanie wprowadzony, będziemy robić wszystko aby zminimalizować negatywne skutki decyzji PKP PLK S.A.

Będziemy przekazywać dalsze informacje wraz z rozwojem sytuacji.