Kolejny tuzin pociągów dla Kolei Dolnośląskich. Inwestycyjne podsumowanie 2022 i plany na 2023 r.

12 pociągów Elf 2, kupionych w ramach umowy z 2021 r., trafi do Kolei Dolnośląskich do końca tego roku. 4 sztuki zobaczymy już do końca czerwca. Łącznie do 2024 roku na Dolny Śląsk ma przyjechać 25 Elfów 2. W lipcu planowane jest natomiast otwarcie nowoczesnej hali serwisowej w Legnicy, która pozwoli na zdecydowanie większą samodzielność w zakresie okresowych przeglądów i napraw pociągów. Wartość tych dwóch ważnych inwestycji wynosi blisko 800 milionów złotych.

W ramach umowy z PESA do 2024 roku Koleje Dolnośląskie mają wzmocnić swój tabor o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów. Zdecydowaną większość, bo aż 65%, będą stanowiły pojazdy elektryczne. Wartość inwestycji wynosi 726 mln zł.

Do końca 2023 roku, w ramach umowy z PESA, w halach Kolei Dolnośląskich pojawi się 12 nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów pasażerskich Elf 2. W połowie roku będziemy mieć już 4 sztuki. Inwestycja w tabor jest odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, którzy coraz chętniej wybierają kolej, jako swój środek transportu. Przypomnę tylko, że w 2022 roku pobiliśmy rekord, przewożąc 16 milionów pasażerów. To więcej niż przed okresem pandemii – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Kluczowa inwestycja kolejowa w regionie

Już w lipcu Koleje Dolnośląskie planują uruchomić nową halę serwisową w Legnicy. Stan surowy obiektu został zamknięty i obecnie trwają prace wykończeniowe (roboty dachowe, instalacyjne, elektryczne), prowadzone są roboty żelbetowe, a także tynkarskie wewnątrz hali.

Nowa hala serwisowa Kolei Dolnośląskich to kluczowa inwestycja kolejowa na Dolnym Śląsku. Dzięki niej zdecydowanie zwiększymy samodzielność w zakresie okresowych przeglądów i napraw taboru. Tym bardziej cieszy nas, że jej budowa jest już praktycznie na finiszu – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich i dodaje: – Nasze zdecydowane inwestycje w tabor wymagają równie zdecydowanych inwestycji w zaplecze serwisowe, takie jak budowa nowej hali. W konsekwencji stworzymy także nowe miejsca pracy. Już dziś zapraszam do zapoznania się ofertami pracy, które można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą przewyższającą 50 mln zł, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość prowadzonych prac sięga 65 mln zł.

Rekordowy rok 2022 i nowe połączenia

2022 rok jest nie tylko sukcesem inwestycyjnym Kolei Dolnośląskich, ale także przewozowym. Z usług przewoźnika skorzystała w tym okresie rekordowa liczba 16 milionów pasażerów. To o prawie dwa miliony więcej niż przed pandemią. W 2019 roku KD przewiozło 14,1 mln osób.

W marcu 2022 roku pociągi powróciły na trasę do Świdnicy przez Sobótkę. Na torach pojawiły się hybrydy Kolei Dolnośląskich. Szybkie połączenie z centrum zyskali nie tylko mieszkańcy podwrocławskich miejscowości, ale i sami wrocławianie. Połączenie kolejowe alternatywną trasą z Wrocławia do Świdnicy było oczekiwane przez mieszkańców południowej części stolicy Dolnego Śląska, ale również Bielan Wrocławskich, Kobierzyc, Sobótki i Świdnicy, którzy zyskali bezpośrednie połączenia do stacji Wrocław Główny.

Po 22 latach kolej wróciła również do Chocianowa położonego na pograniczu Borów Dolnośląskich. Połączenie odbywa się w relacji Legnica – Chocianów – Legnica. Tylko w styczniu do pociągów Kolei Dolnośląskich na stacji w Chocianowie wsiadło i wysiadło 12 tys. pasażerów. Połączenia zostały również wznowione na tzw. Nadodrzance, dzięki czemu pociągami KD dotrzemy z Wrocławia do Głogowa przez Wołów, Brzeg Dolny i Ścinawę.

Sto milionów podróży na 15-lecie Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie obchodzą w 2023 roku swoje 15-lecie. W tym roku odbędzie się również 100-milionowa podróż pociągiem dolnośląskiego przewoźnika. Przewoźnik oczekuje, że dojdzie do niej jeszcze w pierwszej połowie roku.

Ten rok dla Kolei Dolnośląskich jest szczególny i postaramy się, by dał się zapamiętać jako wyjątkowy. Dlatego już dziś mogę zdradzić, że z okazji jubileuszu szykujemy kilka niecodziennych wydarzeń. Po zakończeniu budowy naszej hali serwisowej zorganizujemy na tym terenie dzień otwarty dla wszystkich chętnych. Miłośnicy podróży koleją będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, podczas weekendowego wyścigu pociągiem. Zaprosimy też na jubileuszową wystawę z okazji 15-lecia KD, którą przygotowujemy wspólnie z Muzeum Miedzi w Legnicy. To jednak nie wszystkie tegoroczne atrakcje, jakie przygotowujemy dla Dolnoślązaków, ale dziś więcej zdradzić nie mogę. Na pewno będzie ciekawie – dodaje Bartłomiej Rodak.