Koleje Dolnośląskie wstrzymują połączenia międzynarodowe

O północy, z soboty na niedzielę (14/15 marca) Koleje Dolnośląskie zawieszają obsługiwane przez Spółkę połączenia transgraniczne. Skutkiem decyzji Rady Ministrów RP, wprowadzającej stan zagrożenie epidemicznego, połączenia zostają wstrzymane do czasu ponownego otwarcia granicy państwa dla pasażerskiego transportu kolejowego.

Po decyzji polskiego rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, zadecydowano m. in o czasowym – od 15 marca br. i na następujące po nim 9 kolejnych dni – zamknięciu granic, w tym dla kolejowych połączeń międzynarodowych. Oznacza to, że Koleje Dolnośląskie zawieszają wszystkie swoje połączenia do Niemiec. O wstrzymaniu połączeń do Czech, na podstawie decyzji tamtejszych władz – od soboty 14 marca – informowaliśmy już wcześniej.

Wstrzymanie połączeń transgranicznych do Niemiec

Od 15 marca Koleje Dolnośląskie nie będą realizowały połączenia granicznego Goerlitz – Zgorzelec. W rozkładzie pozostają natomiast odcinki krajowe; wszystkie skomunikowania Wałbrzycha (1 para pociągów w dobie), Jeleniej Góry (6 par) oraz Legnicy (1 para) z niemieckim Goerlitz zostają skrócone a ich nową stacją początkową/końcową będzie stacja Zgorzelec.

Analogiczna sytuacji będzie miała miejsce w przypadku realizowanego przez dwie pary pociągów KD w ciągu dnia, weekendowo-świątecznego połączenia Forst – Wrocław Główny. Linia ulegnie skróceniu o odcinek graniczny Forst – Zasieki i to ta druga miejscowość będzie obecnie stacją początkową i końcową dla połączenia z Wrocławiem.

Dodatkowo, po rozmowach z naszym niemieckim partnerem Deutsche Bahn, zapadła decyzja o wcześniejszym – a więc od jutra, 14 marca – wstrzymaniu „Kulturzug-Pociąg do Kultury”, czyli połączeń w relacji Berlin-Lichtenberg – Wrocław Główny.

Całkowicie zostaje również zawieszone na odcinku granicznym połączenie Drezno Hbf. – Zgorzelec, które Koleje Dolnośląskie realizowały wspólnie z niemieckim DLB.

Zwroty biletów

W związku z zawieszeniem wymienionych wyżej połączeń transgranicznych, Koleje Dolnośląskie wstrzymują możliwość zakupu w przedsprzedaży biletów na te połączenia w ramach ofert „Promocja Drezdeńska”, „Bilet graniczny Polska-Niemcy” (Zasieki-Forst) i na połączenie „Kulturzug-Pociąg do Kultury”. Osoby, które nabyły bilet na przejazd w dniu 15 marca lub w terminie późniejszym, mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego.