Koleje Dolnośląskie ruszyły drugi rok z rzędu nad Bałtyk

KD Premium Nadmorski już drugi rok z rzędu połączy Dolny Śląsk z Bałtykiem. Pociąg Kolei Dolnośląskich wyjechał o 6:44 z Wrocławia Głównego. To najszybsze połączenie kolejowe z Wrocławia do Świnoujścia, które będzie dostępne dla pasażerów w każdy weekend do końca wakacji.

Wraz z pierwszym tegorocznym połączeniem nad Bałtyk realizowanym przez Koleje Dolnośląskie na stacji Wrocław Główny zorganizowano konferencję prasową.

Połączenie Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Świnoujścia doskonale wpisuje się w potrzebę zapewnienia lepszej łączności pomiędzy najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Polsce – powiedział na konferencji prasowej Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Obecne działania ministra Dariusza Klimczaka i Piotra Malepszaka dążą do tego, by rynek kolejowy był bardziej otwarty, dzięki czemu wzrośnie liczba połączeń kolejowych w kraju. Jestem dumny, że Koleje Dolnośląskie, spółka należąca do samorządu województwa, rozwijają się w tempie pozwalającym na realizację takich celów – dodał Gancarz.

Wtórował mu Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

– Prosty przykład: między Wrocławiem a Warszawą kursuje 13 par połączeń bezpośrednich. W Niemczech, między Berlinem a trzecim największym miastem, Monachium, liczba par połączeń dziennie to 25. My też chcemy wozić pasażerów nie tylko do Świnoujścia, ale również do Warszawy, i mamy do tego warunki. Ubiegłoroczny sukces pociągu KD Premium Nadmorski utwierdził nas w przekonaniu, że kolej regionalna może uzupełniać połączenia przewoźników dalekobieżnych i – jak pokazał ten przykład – robi to doskonale. Ogromne zainteresowanie dzisiejszym, pierwszym tego lata pociągiem nad Bałtyk, spowodowało, że w przyszłym tygodniu uruchamiamy podwójny skład – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Dolny Śląsk nad Bałtyk, a Pomorze na Dolny Śląsk

KD Premium Nadmorski to połączenie, które zadebiutowało w wakacje 2023 roku. Skorzystało z niego wówczas ponad 7 tys. pasażerów. Liczba zajętych miejsc w pociągu sięgnęła blisko 90 proc. Pociąg cieszył się zainteresowaniem nie tylko w relacjach z i do Wrocławia – połowa pasażerów skorzystała z KD Premium Nadmorskiego jadąc z lub do Legnicy, Lubina czy Głogowa.

Dolnoślązacy chętnie podróżują z Kolejami Dolnośląskimi nad morze, ale też mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego odwiedzają piękny i tajemniczy Dolny Śląsk, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – powiedział Michał Rado, wicemarszałek odpowiedzialny za kolej w województwie dolnośląskim. – Sami podróżni uznali nasze województwo za realizujące najlepsze połączenia regionalne w Polsce. Co więcej, w ostatnich latach ćwierć miliona Dolnoślązaków odzyskało po dwóch dekadach dostęp do kolei – dodał Rado.

Samorządowcy podkreślili, że po Dolnym Śląsku można komfortowo podróżować pociągami, w tym składami Kolei Dolnośląskich.

Pociągiem możemy dotrzeć do najładniejszych miast na Dolnym Śląsku, w tym do tych położonych w Sudetach – powiedział Bartłomiej Kubicz, dyrektor departamentu gospodarki i promocji Urzędu Marszałkowskiego.

Połączenie Wrocławia ze Świnoujściem

Pociągi KD Premium Nadmorski ruszają w każdą wakacyjną sobotę z Wrocławia Głównego o godz. 6:44, a ze Świnoujścia w każdą niedzielę o godz. 14:48. Dodatkowo 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, pociągi KD pojadą w obu kierunkach. Ostatnie połączenie ze Świnoujścia do Wrocławia wyruszy 1 września.

Bilety można kupić w kasach Kolei Dolnośląskich oraz w aplikacji Koleo – za 99 zł z Wrocławia i za 89 zł z Legnicy, Lubina, Głogowa i Zielonej Góry.

Będzie to najszybsze połączenie z Dolnego Śląska do Świnoujścia – nad morze dojedziemy w 5 godz. i 13 minut – ponad godzinę szybciej, niż bezpośrednimi połączeniami Intercity, powrót zajmie siedem minut dłużej. Poza Świnoujściem pociąg zatrzyma się w woj. zachodniopomorskim na stacjach Szczecin Dąbie i Międzyzdroje.

Pomiędzy Dolnym Śląskiem a Pomorzem Zachodnim będą kursować pięcioczłonowe pociągi Impuls, w pojedynczym lub podwójnym zestawieniu, w zależności od liczby sprzedanych biletów.