Ferie z Kolejami Dolnośląskimi

Aktywny, zimowy wypoczynek w stolicy nart biegowych, podróż najpiękniejszą trasą kolejową Wałbrzych – Kłodzko, a może city break w mieście krasnali?

Z kolejami Dolnośląskimi pomysłów na spędzenie ferii jest naprawdę wiele. Niezależnie od tego, czy szukasz śnieżnej, sportowej przygody, czy odpoczynku i ucieczki od zgiełku miasta, ferie zimowe zapewniają doskonałą okazję do naładowania baterii. Od jazdy na nartach po ośnieżonych stokach, przez spacery w parkach zdrojowych po zwiedzanie muzeów czy relaks w termach – bez względu na to, jak lubisz wypoczywać, znajdziesz to na Dolnym Śląsku, jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski.
Masz już pomysł na nadchodzące zimowe dni? Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi, jak można spędzić ferie na terenie naszego województwa. Do każdego z tych miejsc zabiorą Cię Koleje Dolnośląskie.

Zaplanuj podróż i kup bilet na naszej stronie

 

Wrocław

Wspaniałe zabytki, malownicze trasy spacerowe, przepiękne parki, bogata oferta gastronomiczna, rozrywkowa i kulturalna sprawiają, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Co ciekawego można robić w stolicy Dolnego Śląska zimą?

  • Zwolenników aktywnego wypoczynku zaprasza Aquapark Wrocław – kompleks, w którym znajdują się dostępne przez cały rok baseny rekreacyjne, basen sportowy, klub fitness i sauny. Jest to jeden z największych parków wodnych w Europie.
  • Instytucje kulturalne Wrocławia, takie jak Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Architektury przygotowują na ferie specjalną ofertę. My w tym roku polecamy zajrzeć do Centrum Historii Zajezdnia, które zaprasza najmłodszych na specjalne zajęcia, gdzie nauczą się tworzyć gry w oparciu o GPS lub kody QR.
  • Wyjątkową gratkę dla odwiedzających przygotowało też Kolejkowo. Oprócz stałej wystawy – największej w Polsce makiety kolejowej – do końca lutego można podziwiać „Miasto z Piernika”. Na gości czeka bajkowa kraina, do zbudowania której wykorzystano aż półtorej tony korzennego ciasta!

Wałbrzych

Kolejnym atrakcyjnym turystycznie miastem naszego województwa jest Wałbrzych. W okresie ferii warto odwiedzić jego najciekawsze zakątki.

  • Obowiązkowym punktem wycieczki jest oczywiście jeden z największych w Polsce i Europie zamków, czyli Książ, jego wspaniałe ogrody oraz Palmiarnia. Będąc w okolicy warto zwiedzić też romantyczne ruiny zamku Stary Książ z końca XVIII w.
  • Kolejny przystanek podczas trasy po Wałbrzychu to Stara Kopalnia, czyli wspaniale zrewitalizowana dawna Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia”. Obok Muzeum Przemysłu i Techniki działa tu również Galeria Sztuki Współczesnej oraz Centrum Ceramiki Unikatowej.
  • Dla miłośników sportów wodnych Wałbrzych ma Aqua Zdrój, największy kompleks sportowo-rekreacyjny w Sudetach.
  • Zachęcamy też do przejechania się najpiękniejszą trasą kolejową w Polsce, Wałbrzych – Kłodzko. Oprócz wspaniałych widoków, można podziwiać tam m.in. 3 tunele, 9 stalowych mostów oraz 45 wiaduktów – to prawdziwa gratka dla pasjonatów kolei!

Szklarska Poręba

Turyści cenią ją za mnogość szlaków i świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Ze Szklarskiej Poręby łatwo wyruszyć na wędrówkę w Karkonosze czy w Góry Izerskie. Jednak ta malowniczo ulokowana miejscowość ma o wiele więcej do zaoferowania.

  • Dolnośląskie Centrum Sportu to najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu w kraju. Od niedawna Szklarska Poręba Jakuszyce, najwyżej położony przystanek kolejowy w Polsce, jest przeniesiony pod same jego drzwi!
  • Tych, którzy wolą spokojniejsze rozrywki, zapraszamy do Muzeum Ziemi JUNA na podziwianie wspaniałej ekspozycji minerałów z kraju i ze świata.
  • Z centrum Szklarskiej Poręby wiedzie szlak na Złoty Widok, wierzchołek o wysokości 610 m n.p.m., z którego rozciągają się imponujący widok na górskie szczyty Na tarasie widokowym na turystów czekają wygodne miejsca do wypoczynku.
  • Na wieczór polecamy spacer w Ogrodzie Ducha Gór w parku przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Ogród jest jednym z najciekawszych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym założeń w okolicy. Półtorakilometrowa trasa została oświetlona niezwykłą gamą świateł, a spacerującym towarzyszy muzyka.

Jelenia Góra

Zwana niekiedy bramą do Karkonoszy Jelenia Góra to prawdopodobnie najpiękniej położona miejscowość w Dolnośląskiem – leży w Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczona przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie oraz Pogórze Izerskie. Warto jednak pamiętać, że niesamowite widoki nie są jedynym, czym może pochwalić się to miasto.

  • Niegdyś dostępu do miasta broniła fosa, a także podwójny mur obronny i aż 36 baszt. Do dziś podziwiać można fragmenty tych obwarowań: Basztę Wojanowską z basteją kryjącą kaplicę św. Anny, fragmenty murów oraz Basztę Zamkową i Grodzką.
  • Miłośników zabytków ucieszy też z pewnością Muzeum Karkonoskie, którego początki działalności sięgają 1914 r. W tutejszych zbiorach znaleźć można między innymi największą w Polsce kolekcję szkła artystycznego i użytkowego, obszerny zbiór obrazów malowanych na szkle, a także wierną rekonstrukcję chaty karkonoskiej.
  • Jedną z największych atrakcji Jeleniej Góry niewątpliwie są Termy Cieplickie – kompleks basenów położony w uzdrowiskowej części miasta, przy Parku Zdrojowym. Tym, co wyróżnia je na tle innych Aquaparków jest to, że wykorzystują wody termalne o unikalnym wprost w skali Europy składzie chemicznym i temperaturze.

Karpacz

Do Karpacza – jeszcze! – nie da się dojechać pociągiem, ale dotrzesz tam łatwo dzięki naszemu Biletowi Zintegrowanemu Karkonoskiemu. Pociąg KD dowiezie Cię do Jeleniej Góry, gdzie przed samym dworcem przesiądziesz się na jedną z czterech linii PKS Tour: 100, 103, 104 lub 110. Całość podróży odbędziesz na jednym bilecie. Szybko, wygodnie i tanio – z BZK z Wrocławia Głównego do Karpacza dotrzesz za 40,60 zł (lub 22,95 zł ze zniżką studencką). Przejazd autobusem zajmie mniej niż godzinę, a ilość atrakcji, jakie skrywa Karpacz, może zawstydzić niejedno znacznie większe miasto. Świątynia Wang, dziki wodospad, Śnieżka – tych miejsc nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale ta dolnośląska miejscowość oferuje o wiele więcej! 

  • Młodszym amatorom zwiedzania z pewnością spodoba się Multimedialne Muzeum Karkonoszy, gdzie w zupełnie nowatorski sposób zaznajomić się można z historią tego pasma górskiego. Przechodząc przez kolejne sale zapoznajemy się z kolejnymi etapami – od powstawania kontynentów aż do czasów współczesnych. 
  • Dla miłośników kolei Karpacz ma coś wyjątkowego: Świat Kolejek. Na zwiedzających czekają tam wspaniałe makiety kolejowe, a na nich tematyczne krainy, rzeki, mosty, tunele. Ekspozycja jest interaktywna – można sterować pociągami i dźwigiem, a dzięki tabletom czy goglom VR przeniesiemy się w wirtualną część atrakcji. 
  • Klocki Lego to zabawka, z której się nie wyrasta, dlatego Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego to miejsce, które śmiało możemy polecić każdemu. Eksponaty były gromadzone na przestrzeni ponad 30 lat! Muzeum zajmuje dwie kondygnacje, na których spotykają się rozmaite światy – Harry Potter, Star Wars, Piraci z Karaibów to tylko niektóre z nich. 

Bolesławiec

Nie jest tajemnicą, że Bolesławiec słynie z ceramiki. Charakterystyczne kolory i wzory są znane i cenione szeroko w świecie. Tutejsza ceramika jest również świetnym pomysłem na pamiątkę z wypadu do tego dolnośląskiego miasta.

  • W Żywym Muzeum Ceramiki wszystkie lokalne produkty ceramiczne powstają ręcznie, a zwiedzający mogą przyglądać się całemu procesowi na bieżąco. Muzeum oferuje też warsztaty ceramiczne i garncarskie, podczas których każdy ma szansę spróbować stworzyć coś samodzielnie.
  • W Bolesławcu zobaczyć można najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie. Wznosi się nad rzeką Bóbr, ma 490 m długości, a został wybudowany w poł. XIX wieku z piaskowca kredowego wydobywanego w lokalnej kopalni.
  • Będąc w okolicy warto odwiedzić Termy Bolesławiec. Jest to kompleks basenowo-rekreacyjny, który mieści się w okazałym, wyremontowanym budynku Miejskich Zakładów Kąpielowych. Starsza część budowli, w stylu neorenesansowym, wzniesiona została w roku 1895 jako luksusowa łaźnia. W latach 1914-1915 dobudowano halę basenową. Kamienna, półokrągła wieża to baszta średniowiecznych murów obronnych.

Polanica-Zdrój

To urokliwe miasteczko uzdrowiskowe, leżące nieopodal granicy z Czechami. Choć jest niewielka, skrywa w sobie ogromny potencjał i oferuje liczne atrakcje dla przybywających kuracjuszy. Wody mineralne, spacery urokliwymi ścieżkami, zabiegi lecznicze i rowerowe wyprawy – każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

  • Przez miasteczko przebiega kilka szlaków rowerowych, których łączna długość to ok. 100 km. Polecamy miejski szlak rowerowy – ma nieco ponad 20 km długości i zaczyna się przy ul. Mariańskiej, a dalej wiedzie przez Wzgórze Marii i Lipnicki Potok. Na trasie pojawiają się punkty widokowe do których nie zaprowadzi nas żaden szlak turystyczny.
  • Prawdziwą perłą architektoniczną miejscowości jest pijalnia wód wzniesiona na początku XX wieku. Jednak choć bogate dekoracje budynku są wprost zachwycające, należy pamiętać, że najważniejsze są tu źródła leczniczych wód mineralnych. Najpopularniejsze z nich to Wielka Pieniawa i Staropolanka.
  • W Parku Zdrojowym znajduje się sanatorium, które oferuje kuracjuszom szereg atrakcyjnych zabiegów leczniczych.